چگونه از درد مفاصل و گرفتگی عضلات پیشگیری کنیم؟

چرا مفاصل آسیب می بینند و عضلات دچار گرفتگی می شوند؟

آیا مفاصل شما بعد از دویدن درد گرفته و باعث رنجش می شوند؟ آیا هنگامیکه برای تست ارتقاء سلامت جسمانی (APFT) تمرین می کنید درد دارید؟

ممکن است از عضلات و مفاصل خود بیش از حد استفاده کرده باشید. از درد نترسید. راه هایی برای درمان و پیشگیری از آن وجود دارد.

چرا مفاصل آسیب می بینند و عضلات دچار گرفتگی می شوند؟

استفاده مکرر از عضلات و تاندون ها، مانند انجام مکرر تمریناتی مانند درازنشست و دویدن، ممکن است سبب درد در اطراف مفاصل شود. درد مفصل همچنین می تواند در اثر از بین رفتن غضروف های اطراف مفصل با گذشت زمان باشد.

گرفتگی عضلات در نتیجۀ خستگی عضلات ناشی از کم آبی، تمرین بیش از حد و یا عدم جریان خون است.

اکنون آسیب دیده اید؟ نگران نباشید بیشتر درد مفاصل به طور معمول به خودی خود از بین می رود. در اینجا مواردی ذکر می شود که می توانید برای برطرف کردن درد استفاده نمایید.

  • در فواصل تمرینات استراحت داشته باشید.
  • در زمان درد به درستی از گرما و یخ استفاده نمایید.
  • از مسکن های بدون نسخه می توانید استفاده کنید.
  • با انجام فعالیت های کم برخورد مانند شنا، دوچرخه سواری یا پیاده روی دامنه کلی حرکت مفاصل را بهبود بخشید.

راه هایی برای پیشگیری از درد

هنگامیکه ورزش می کنید این نکات را برای پیشگیری از شروع درد امتحان کنید.

آب بیشتری بنوشید. کم آبی بدن ( دِهیدراته شدن) باعث گرفتگی عضلات می شود. مهم است که قبل از ورزش، در طول آن و بعد از ورزش آب بنوشید. می توانید میزان آب مورد نیاز بدن را محاسبه کنید.

استفاده از الکترولیت ها. هنگامیکه عرق می کنید، بدن مواد معدنی ضروری را از دست می دهد. الکترولیت ها مایعات در بدن را تنظیم می کنند که مستقیما بر عملکرد عضلات اثر می گذارند.  4-2 انس مایعات ورزشی در طول ورزش و یا بعد از آن بنوشید.

مواد معدنی بیشتری مصرف کنید. غذاهایی مانند مغزها، پرتقال، سیب زمینی و یا محصولات لبنی میزان منیزیم، کلسیم و پتاسیم مورد نیاز بدن را تأمین کرده به تسکین گرفتگی عضله کمک می کنند. خوردن یک موز، که غنی از پتاسیم است، می تواند از گرفتگی پا بعد از دویدن پیشگیری کند.

مقیاس ها را کاهش دهید: ورزش بیش از حد می تواند بر عضلات فشار وارد کرده و در نهایت باعث آسیب دیدگی شود. برای مثال مسافتی را که می دوید به یک سوم کاهش دهید و به تدریج به مقدار اولیه برسانید.

قبل از ورزش حرکات کششی انجام دهید. حرکات کششی پویا را قبل از شروع ورزش و حرکات کششی ایستا را بعد از ورزش به درستی انجام دهید.

اگر همچنان دردهای ناشناخته دارید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا آسیب دیده هستید و یا دلیل دیگری برای درد شما وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *